Skutečně zdravá škola                                              

 

 

Během února proběhlo ve stacionáři pěstování microgreens pod vedením Markéty Špačkové. Všichni si aktivitu užili a své výpěstky i ochutnali.

 

Rehabilitační stacionář obhájil bronzový certifikát programu Skutečně zdravá škola.                                                                                   

 

Přehled dodavatelů potravin a surovin pro kuchyni stacionáře

Původ potravin a surovin pro kuchyni stacionáře

 

Jak šetřím s vodou

Chci se podělit o to, jak šetřím vodou. Pracuji v prádelně. Když potřebuji odpustit vodu, postavím pod kohoutek kbelík. Stejně tak, i když si potřebuji jen opláchnout sklenici nebo hrnek od neslazeného čaje. Také slévám vodu ze sušičky.

Nasbíranou vodu pak používám na zalévání květin, do žehličky a k namáčení prádla.

Když mi přece jen nějaká voda zbude, vracím ji zpět do krajiny.

Někdo si může říct, že je to jen pět litrů. Když se nad tím ale zamyslíme a podělíme se o tuto informaci dál, můžeme časem takto vrátit do krajiny 50, 500, 5000 litrů...

Doma pak vodu používám k zalévání pokojových a balkonových květin.

Prosím všechny, aby přemýšleli nad tím, jak hospodaří s vodou.


Světový den vody

U příležitosti Světového dne vody, který připadne na neděli 22. března, jsme s dětmi v úterý dopoledne vyráběli z keramické hlíny pítka pro ptáky a hmyz.

Pítka ve tvaru misky se nechávala přes noc vytvrdnout a bude následovat vypálení v peci. Také se musí ještě dostatečně naglazovat, aby nepropouštěla vodu a opět vypálit v peci.

Každé pítko musí mít plovák, aby se včely a ostatní opylovači mohli bezpečně napít. Vhodným materiálem je korek, stébla slámy nebo valouny umístěné tak, aby byly částečně nad hladinou. Možná by se dala použít i kůra, větvičky nebo šišky. Uvidíme, co se osvědčí.

S dětmi pak budeme o napáječky pečovat čištěním a doplňováním čerstvé vody.

 

Jíme zdravě, pereme ekologicky a ekonomicky... 
 

Snažíme se o používání kvalitních surovin v kuchyni. Zaměřili jsme se proto i na pořízení ekologických čisticích prostředků. S tím souvisí i používání prášků na praní.

Na začátku školního roku jsme zkoušeli vyrobit aviváž, která se skládá z 1 dílu vody, 1 dílu octa a vonné esence. Poté, co se nám toto osvědčilo, namíchali jsme domácí prášek na praní a vyrobili prací gel. Nápady jsme čerpali z časopisů.

Prádlo je čisté a lehce voňavé. Snažíme se jednotlivé produkty střídat, aby tak praní bylo vyvážené, a to z hlediska čistoty a ekonomické stránky.

Věříme, že se nám tuto myšlenku bude dařit dále rozvíjet.